March 8 is not for everyone. The case of Irina Savitskaya
A single mother from Ukraine continues to languish in a Georgian prison unpromisingly.
While in our country the majority of women celebrate the spring day and the International Women's Day - March 8, it is worth remembering the stories of those women who are unfairly persecuted and oppressed.
It is about Ukrainian Irina Savitskaya, who is in the colony for the ninth month in Rustavi, pending the extradition to Ukraine on charges of Ukrainian authorities.
Lawyers insist that the charges are falsified and are part of a campaign of political persecution of the Ukrainian oppositionist. Nevertheless, in Georgia, a very specific person - a single mother who brings up an autistic teenager - has become a hostage to this political struggle.
Hostage of political games
Almost two years have passed since Irina Savitskaya was put on the wanted list in Ukraine on charges of fraud. She is credited with an attempt to take possession of the property of the supermarket chain "ATB" for about $ 4 million. In fact, Irina worked as an accountant in one of the chains of supplier companies. And when "ATB" did not want to return money for the goods delivered, she was engaged in the preparation of papers to resolve a business dispute in court.
In "ATB" considered these actions to be fraudulent and filed an application for a criminal offense. As a result, at the time when Irina was on a working trip to Georgia, she was put on the international wanted list. After that, the woman decided to stay in Georgia, because political persecution awaited for her in her homeland.
According to lawyers, the key task, which is set to law enforcement agencies in Ukraine, is Iryna's signature of the absence of debt at “ATB”. In addition, lawyers say, they also intend to force false testimony against people's deputy Sergei Rybalki, a member of the faction of the opposition Radical Party.
The reason for the big conflict is a personal confrontation between the owner of ATB Gennady Butkevich and Sergei Rybalki (his family runs the business where Irina worked) and the general political pressure on the oppositionists in Ukraine through law enforcement agencies.
In particular, in an interview with the American edition of The Washington Times, former Ukrainian prosecutor Dmitry Sus told how investigators and prosecutors in the special department of the Prosecutor General's Office intentionally falsified criminal cases against Sergei Rybalki. By the way, this same publication drew attention to the story of Irina herself, focusing on far-fetched accusations and incommensurability of the measure of restraint for her. In addition, journalists were able to directly link the case to the political persecution of the deputy Rybalki.
According to lawyers, the "puppeteers" of these criminal prosecutions chose Irina as the object of pressure, because she is a) a woman, b) a single mother who brings up an autistic teenager, c) is not a public figure, and therefore attention to her history should be minimal. The method of pressure was also chosen appropriate. Despite the fact that Irina is not a recidivist and did not commit serious crimes, she continues to be kept in the remand prison for the ninth month, without bail or under house arrest. And this despite the fact that the son-autist needs constant care and support of the mother, and the father can come from abroad only occasionally and for a few days in very extreme cases.
The role of Georgia
How did it happen that the Georgian authorities were involved in this game as well? After all, Georgian court took the decision to refuse bail. Georgian Ministry of Refugee Rights denied Irina the granting of refugee status, which would in fact be equivalent to political asylum. According to Irina's lawyers, agreements on the most severe conditions of detention in remand prison and further unconditional extradition without granting any rights in Georgia were reached at the level of the heads of the General Prosecutor's Office of Ukraine and the General Prosecutor's Office of Georgia.
To do this, even the first deputy prosecutor general of Ukraine Yevgeny Enin allegedly visited Tbilisi. What is the role and place of the Georgian authorities in this story - is not yet fully clear. Obviously, this is not an "exchange" of actions against Mikheil Saakashvili (since these are completely different in the "weight" of the figure). However, it is also obvious that without the knowledge of the top leadership of Georgia, the detention of a woman in an obviously falsified case cannot take place.
And one more question. If Irina Savitskaya's guilt for the authorities, as well as the absence of grounds for granting refugee status, are obvious, then why keep her locked up for nine months? The answer suggests itself: it is likely that after returning to Ukraine, Irina will immediately be able to go free without any charges, since the fabricated case in the Ukrainian court will fall apart.
All this seemed to deliberately be arranged to prolong the humiliation and inhuman conditions in which resides a single mother, and increase pressure on the opposition politician.
According to our information, a number of influential European parliamentarians also drew attention to this. They wrote to the Prosecutor General's Office of Georgia a petition to resolve the issue of Irina and expressed concern that unpredictable conditions of detention, political pressure and wresting testimonies could await her in Ukraine. For the Georgian authorities, the publication of such documents and, in general, the discussion of this case at the level of the European Parliament can bear great reputational risks.
Meanwhile, today the autistic child continues to grow up without a mother, only occasionally his father visits him. Irina Savitskaya is waiting for the next consideration of her case in court - after all one more extension period is coming to an end, "senseless and merciless", since no investigative actions or advance towards extradition have been conducted during this time.
ზუგდიდის მერმა გზებზე მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერა
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერმა გიორგი შენგელიამ თაბუკაშვილის, კონსტანტინე გამსახურდიასა და თამარ მეფის ქუჩებზე საავტომობილო გზებზე მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერა.
ანრი ოხანაშვილი: პროკურატურის მრჩეველთა ჯგუფმა მიიჩნია, რომ არსებული მტკიცებულებები საკმარისია ხაზარაძის და ჯაფარიძის მიმართ ბრალდების წარსადგენად
„პროკურატურის მრჩეველთა ჯგუფმა მიიჩნია, რომ არსებული მტკიცებულებები საკმარისია ხაზარაძის და ჯაფარიძის მიმართ ბრალდების წარსადგენად“, - განაცხადა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ანრი ოხანაშვილმა.
თავდაცვის მინისტრი დიდი ბრიტანეთის ელჩს შეხვდა
საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს ელჩს, ჯასტინ მაკკენზი სმიტს უმასპინძლა.
კომუნიკაციების კომისიამ „კავკასუს ონლაინს“ კანონდარღვევით გასხვისებული წილების პირვანდელ მდგომარეობაში დაბრუნება მოსთხოვა
კომუნიკაციების კომისიამ 17 ოქტომბერს შპს „კავკასუს ონლაინი“ სამართალდამრღვევად ცნო და კანონდარღვევით გასხვისებული წილების პირვანდელ მდგომარეობაში დაბრუნება მოსთხოვა.
დავით ზალკალიანმა აღმოსვლეთ პარტნიორობის ფარგლებში საქართველოს სამომავლო ინიციატივებზე ისაუბრა
საქართველოს საქმეთა მინისტრის დავით ზალკანიანის თქიმით, საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ევროკავშირის ერთიან ბაზაში ინტეგრაცია იქნება.
"თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმს" აზიის განვითარების ვიცე პრეზიდენტი შეუერთდა
"თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმის" გახსნით პანელში, აზიის განვითარების ბანკის (ADB) ვიცე-პრეზიდენტი შიქსინ ჩენი მიიღებს მონაწილეობას.
საგადასახადო ადმინისტრაციების შიდა ევროპული ორგანიზაციის წლიური კონფერენციის გამარჯვებულად შემოსავლების სამსახური დასახელდა
თბილიში საგადასახადო ადმინისტრაციების შიდა ევროპული ორგანიზაციის (IOTA) საგადასახადო კანონმორჩილების ტექნოლოგიური გადაწყვეტის საკითხისადმი მიძღვნილი წლიური კონფერენციისა და ტექნოლოგიური გამოფენა გაიმართა.
თსუ-ში 5 დღის განმავლობაში გერმანელი სპეციალისტები ატარებენ ვორქშოფს ელექტროობაზე
ქართველ მასწავლებლებს და მოსწავლეებს სახალისო ექსპერიმენტებზე დაფუძნებული სწავლების მეთოდებს აცნობენ იულიხის კვლევითი ცენტრის სასკოლო ლაბორატორიის JULAB-ის წამყვანი მასწავლებლები.
დავით ზალკალიანი: ჩვენ მნიშვნელოვანი შედეგები გვაქვს დასავლეთ ევროპის ქვეყნებთან პარტნიორობის სტრატეგიულ დონეზე აყვანის კუთხით
პარლამენტში სამთავრობო საათზე სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა ორმხრივი თანამშრომლობის მაღალ დინამიკას ყველა მიმართულებით.
გორში შუახნის კაცი გარდაცვლილი იპოვეს
გორში შუახნის კაცი საკუთარ სახლში ჩამომხვრჩვალი იპოვეს.
გიორგი გოგაძე: ბრალდების მრჩეველთა საერთაშორისო ჯგუფის წევრების კომპეტენციის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენება უადგილოა
გენერალური პროკურორის მოადგილე გიორგი გოგაძე მიიჩნევს, რომ ბრალდების მრჩეველთა საერთაშორისო ჯგუფის წევრების პოლ კოფისა და მოშე ლადორის კომპეტენციის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენება უადგილოა.
ალექსანდრე რევია: საუბარია არა ბიუჯეტის აუთვისებლობაზე, არამედ სახსრების ეფექტიან ხარჯვაზე
სააგენტოსთვის საჭირო კომპიუტერული ტექნიკის შესყიდვა და პროგრამული უზრუნველყოფა საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციებისგან მოზიდული სახსრებით განხორციელდა, რითაც დაიზოგა ბიუჯეტიდან სააგენტოსთვის გამოყოფილი თანხა,- ამის შესახებ საჯარო და კერძო თანამშრომლობის სააგენტოს ხელმძღვანელმა ალექსანდრე რევიამ.
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი განცხადებას ავრცელებს
ჭავჭავაძის გამზირზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოების გამო შეცვლილ მოძრაობის მარშრუტებთან დაკავშირებით საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი განცხადებას ავრცელებს.
თბილისში ელექტრომომარაგება დროებით შეიზღუდება
გეგმურ-პროფილაქტიკური სამუშაოების ჩატარების გამო 18 ოქტომბერს ელექტრომომარაგება დროებით შეიზღუდება.
გიორგი მარგველაშვილი: გიორგი გახარიას პრემიერად დანიშვნა სილის გაწვნაა
საქართველოს მეოთხე პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი, ქვეყნის მთავრობის მეთაურის კანდიდატურაზე  გიორგი გახარიას დანიშვნას, ხელისუფლების მხრიდან საზოგადოებისთვის სილის გაწვნას უწოდებს.
შატილში დამწვარ სკოლას მიმდინარე წლის ზაფხულში სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა
რამდენიმე საათის წინ, შატილის სკოლა-პანსიონში ხანძარი გაჩნდა. დაწესებულება ძირითადად ხის მასალისგან იყო დამზადებული, რის გამოც ცეცხლის ჩაქრობა ვერ მოხერხდა და შენობა სრულად დაიწვა.
დავით ზალკალიანი: პრიორიტეტულია აშშ-სთან სავაჭრო, ეკონომიკური და საინვესტიციო ურთიერთობების გაღრმავება
საგარეო საქმეთა მინისტრის დავით ზალკალიანის განცხადებით, საქართველოსა და აშშ-ის ურთიერთობები დღესდღეობით უმაღლეს ნიშნულზეა და საქართველო სარგებლობს აშშ-ის აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების ორპარტიული მხარდაჭერით.
დავით ზალკალიანი გარეჯის მონასტერზე: მთავარი ამოცანაა იმ სტატუსკვოზე დაბრუნება, რომელიც ტერიტორიის დახურვამდე არსებობდა
საგარეო საქმეთა მინისტრის დავით ზალკალიანის განცხადებით, დავით გარეჯის საკითხში საქართველოს მთავარი ამოცანა იმ სტატუსკვოზე დაბრუნებაა, რომელიც ტერიტორიის დახურვამდე არსებობდა.
ტექნიკური უნივერსიტეტის სამშენებლო ფაკულტეტს პოტსდამის უნივერსიტეტის დელეგაცია ეწვია
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამშენებლო ფაკულტეტს გაცნობითი ვიზიტით პოტსდამის ტექნიკური უნივერსიტეტის (გერმანია) დელეგაცია ეწვია, რომელსაც პროფესორები - იორგ რიოდერი და გიუნტერ სეიდლი ხელმძღვანელობდნენ.
დავით ზალკალიანი: საქართველოს ნატო-ს პოლიტიკურ დღის წესრიგში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებით, ნატო-ში გაწევრიანების მიმართულებით, საანგარიშო პერიოდი იყო ძალიან დატვირთული. განხორციელდა მაღალი დონის ორმხრივი შეხვედრები და ვიზიტები.
სსფ-ის ფისკალურ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსი: საქართველო სსფ-ის მიერ მხარდაჭერილი პროგრამის მიმართულებით საკმაოდ კარგად პროგრესირებს
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ფისკალურ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსი ვიტორ გასპარის განცხადებით, საქართველო საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ მხარდაჭერილი პროგრამის მიმართულებით საკმაოდ კარგად პროგრესირებს.